27. maalis, 2017
Vielä kaksi viikkoa
Kaksi kituviikkoa vielä (kuntavaalit 9.4.2017),
josko sitten saisi aikaa rauhoittua takomaan järkeä ja in-hi-mil-li-syyt-tä tiettyjen poliittisten puolueiden toimintastrategioihin, mitä tulee pienyrittäjien kiusaamiseen ja jopa kiduttamiseen toreilla ja markkinoilla. Kaikki puolueet
eivät toki pieniä ihmisiä, kuten meitä ruokaa tekeviä torikauppiaita, sorra, mutta valitettavan vähemmistönä sellaiset hyvät poliitikot ja edustamansa puolueet ovat.
Kyllä on karmean julmaa se valtaa ja mammonaa halajavan poliitikon itsekkyys ja kyvyttömyys
empaattiseen muut huomioivaan käytökseen. Pienet tallotaan armotta jalkoihin ja muistakaan ei välitetä, kunhan vaan ääniä saadaan ja omaa henkilökohtaista hyvinvointia lisätään. Jos siinä muutama
pienyrittäjä matkalla kaatuu, niin mitä sitten, köyhää saastaahan he (me) ovatkin. Joskus kaipaan entisiä aikoja, kun ihmisiä laitettiin oikeasti ja fyysisestikin ruotuun ja joskus jopa pidemmällekin.
T: ruokaa tekevä köyhä saasta, ts. torikauppias
Uusimmat kommentit